Çocuklarda lösemi belirtileri ve tedavisi nelerdir.

Çocuklarda lösemi, halsizlik, güçsüzlük, direnç düşüklüğü, karın şişliği, burun ve diş eti kanaması, lenf bezlerinin büyümesi gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Çocuklarımızda bu gibi rahatsızlıklar fark ettiğimizde gerekli kontrolleri yaptırmalıyız.

Çocuklarımızın bağışıklık sistemi daha henüz gelişmemiştir. Löseminin belirtilerinin diğer pek çok çocuk hastalığında görülebildiği için ailelerin çocuklarındaki bu değişiklikleri anlayamadığını ve bu durumun tanıda gecikmeye neden olabiliyor.

ÇOCUK NE ZAMAN DOKTORA GÖTÜRÜLMELİ?

Lösemi olan çocuklarda oksijeni vücuda dağıtan kırmızı kan hücreleri üretilemediğinden en sık görülen belirtilerin başında halsizlik ve güçsüzlük meydana gelir. Bu çocukların sağlıklı beyaz kan hücresi eksikliğinden dolayı enfeksiyonlara karşı direnç gösteremediklerindendir. Vücut dirençsiz kaldığında hastalıklar meydana cıkmaktadır.

Kan pulcukları üretilemediği için kolay morarma, burun ve diş eti kanamalarının sık görülür. ‘Ayrıca, lösemik hücrelerin kemiğin içinde çoğalması nedeniyle sıklıkla kemik ağrıları ortaya çıkar. Karaciğer ve dalak da bu hücreler tarafından işgal edildiğinden bu organlar büyür ve karın şişliği oluşur. Bazı lösemiler lenf bezlerinin de büyümesine yol açar. Bu nedenle 2 santimetre ve üzerindeki tüm lenf bezleri uzman bir doktor tarafından incelenmelidir. Yine hasta olan çocuklarda kırmızı kan hücreleri üretilemediğinden ten renkleri soluktur. Gerek hastalığa bağlı gerekse lösemi sırasında enfeksiyonlara yatkınlık olduğu için sıklıkla ateş de eşlik eden bulgular arasında yer alır. Bu hastalarda nefes darlığı görülür ve açıklanamayan kilo kaybı görülür.”

LÖSEMİ BELİRTİLERİ

Ebeveynlerin çocuklarında halsizlik, güçsüzlük, direnç düşüklüğü, karın şişliği, burun ve diş eti kanaması, lenf bezlerinin büyümesi, açıklanamayan kilo kaybı, ağrı, solukluk, ateş ve nefes darlığı görülmesi durumunda özellikle dikkatli olmaları gerekir.

ÇOCUKLARDA LÖSEMİ TEDAVİSİ

Çocuklarda lösemi hastalığının tedavisine gelindiğinde uygulanan tedavi yöntemleri genellikle kemoterapi diğer adıyla ilaç tedavisi ve ışın tedavisidir. Bu tedaviler çocuklarda uygulansa dahi yine de olumlu sonuç alma ihtimali diğer yaş gruplarında bulunan kişilere (2 ila 10 yaş aralığı dışındaki kişiler bahsedilmeye çalışılmaktadır) göre daha düşüktür. Bunun en önemli nedeni ise çocukların bağışıklık sisteminin ve vücut direncinin genç ve orta yaşlı kişilere göre daha zayıf olmasıdır.