Prostat büyümesi neden olur, nasıl tedavi edilir?

Prostat büyümesi neden olur, nasıl tedavi edilir?

Büyümüş prostat, sık idrara çıkma ihtiyacına neden olur. Diğer genişlemiş prostat semptomları idrara çıkma sonrası damlama, sızıntı ve idrardan sonra mesanenin boş olmadığı hissini içerir. Prostat büyümesi neden olur, nasıl tedavi edilir sorularının cevaplarını merak ediyorsanız vermiş olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz.

Prostat büyümesi belirtileri

-Geceleri sık idrara çıkma
-İdrarın gecikmesi
-Zayıf idrar akışı
-İdrar yaparken damlama ve sızıntı
-İdrar sonrası mesaneyi dolu hissetmek

Prostat büyümesi neden olur?

-Yaşlanma: prostat 25 yaşlarındayken yavaşça büyümeye başlar. Yaşlılıkta daha çok ortaya çıkar ve her erkekte farklıdır.
-Ergenlik döneminde erkek hormonlarındaki değişiklikler: Yaşlanma sürecinin bir parçası olarak erkek hormonlarındaki değişimler prostat büyümesinde kilit bir rol oynar.
-Aileden gelen prostat sıkıntıları: bu gibi durumları olan erkeklerin prostat problemiyle karşı karşıya kalma olasılığı daha yüksektir.

Yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri
Bazı yaşam tarzı değişiklikleri, genişlemiş prostat nedenlerini önlemeye yardımcı olabilir. Yapacağınız değişikliklere örnek verecek olursak:
-Kafein ve sigarayı bırakmak veya azaltmak
-Akşam içki kullanmamak
-Fiziksel aktivitelere katılmak
-Kiloyu düzenli olarak korumak
-Yağ tüketimini azaltmak 

Prostat büyümesini iyileştiren bitkisel takviyeler 

Bazı bitkisel takviyeler, genişlemiş prostat semptomlarının tedavisine yardımcı olabilir. 

Isırgan Kökü: Araştırmalar ısırgan ısırganın prostatın membran dokusu aktivitesini engelleyebilen hidrofobik bileşenlere sahip olduğunu göstermektedir.

Kabak çekirdeği yağı:

Beslenme Araştırma ve Uygulama bölümünde yayınlanan bir araştırmaya göre, kabak çekirdeği yağı, genişlemiş prostat semptomlarını üç ay içinde azaltabilmektedir. 

Saw Palmetto:

Saw palmetto, genişlemiş bir prostatın sık görülen bir belirtisi olan idrar fonksiyon bozukluğu için bir ilaç olarak kullanılabilir.

Back to Top